חיפוש:
פרוייקטים
תחנת חדשה בירוחם
חילוץ מנפאל
תחנת חדרה
מבצע "צוק איתן"
תחנה חדשה באלעד
תרגיל 'נחליאלי'
סערה 12.2013
רכב פיקוד ארצי
אופנוע טיפול נמרץ
הקדשת תחנת פורדייס
הקדשת תחנת יבניאל
סאגווי
אימד"ק 2013
אמבולנס 4*4
אפליקצית מד"א
תרומת אמבולנס לבולגריה
פאראמדיקים בהסדר
פרויקט מצווה
רופאים חוצים גבולות
משלחת לפולין 2013
תרגיל נקודת מפנה 7
קמחא דפסחא 2013
קלאב קאר חדש
אפליקצית שירותי הדם
יישום חדש למערכת השו"ב
מבצע עמוד ענן
תרגיל נקודת מפנה 6
משלחת חירום לבורגאס
סדנא לצמצום האלימות
תרגיל פלמינגו 2012
הכרזת מוות ע"י פראמדיק
שת"פ מד"א וסהר האדום
קרן למען ניצולי שואה
לזכור ולא לשכוח
קמפיין מד"א
אופנוע מד"א בגן יבנה
ידידי מד"א הונג קונג
ידידי מד"א מקסיקו
הרוגי הפיגוע בצרפת
השקת אט"ן בירוחם
הקדשת רכבי פיקוד
הקדשת תחנות חדשות
תחנה חדשה בירושלים
צוותי מד"א על סאגוויי
מסוריה לטיפול בישראל
קורס לרופאי צה"ל
חילוץ פצועים מירדן
תחנה חדשה בנהריה
רכב פיקוד חדש
הסמכה לבנק הדם הטבורי
תרגיל להבה כתומה 5
תרגיל יסעור
תרגיל התרמת דם
מבצע ההצלה המיוחד
חדר התרמות דם חדש
איסוף מזון לנזקקים
הדרכות לקבוצות תיירים
מוכנות לאסונות
השקת נט"ן צהוב
תחנה חדשה בצוחר
תחנת חדשה באום אל-פאחם
תחנה חדשה באופקים
מרפאה הומניטרית
אמבולנס המשאלות
עזרה לנזקקים
מוכנות רעידת אדמה
מוכנות לשפעת חזירים
מרכז שליטה ופיקוד ארצי
מבצע עופרת יצוקה
הגדלת מער"ים במגזר הערבי
ניידות דם חדשות למד"א
שיתוף פעולה עם אינדונזיה
מד"א אוסף דם טבורי
שירות אמבולנסים בפנמה
תרגיל עפרוני
נט"ן ממוגן
סדנת מוצרי דם
S.M.S לחרשים
מענה ב 7 שניות
אוטובוס טיפול נמרץ
המסוקים של מד"א
קורסי החייאה לנוער
המוקד הלאומי של מד"א
יחידת האופנועים
קבלת ISO במד"א
יחידת הכוננים
מתנדבי נוער חו"ל
0 הודעות חמות מהשטח
ארכיון החדשות
<<< 1 במצב בינוני עד קשה. 052-3696444 הודעה 3
01/11/2014
 
דובר מד"א, זכי הלר: בהמשך לתאונה בסמוך לצומת מעליא: בתאונה סה"כ 4 נפגעים. חובשים ופרמדיקים של מד"א קבעו את מותו של צעיר בשנות ה-20 , ומעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח נהריה 3 פצועים, צעירים בשנות ה-20 , בהם: 2 באורח קשה, <<< הודעה 2
01/11/2014
 
דובר מד"א, זכי הלר: בשעה 00:47 נמסר למד"א מרחב אשר על רכב פרטי שהתהפך סמוך לתחנת הדלק בצומת מעליא, לכיוון נהריה. חובשים ופרמדיקים של מד"א קבעו את מותו של צעיר בשנות ה-20 , ומעניקים טיפול רפואי ל-3 פצועים, בהם: 2 קשה, 1 בינוני הודעה 1
01/11/2014
 
דוברות מד"א: עדכון לת.ד בכביש החוף: פרדמדיקים של מד"א קבעו את מותו של גבר כבן 35 שנפגע מרכב כאשר ככה"נ ניסה לחצות את כביש החוף. 2 נוסעי הרכב הפוגע נפצעו באורח קל ופונו לביה"ח הלל יפה. נדב 052-4209988 הודעה 2
30/10/2014
 
דוברות מד"א: בשעה 22:31 , נמסר למד"א "מרחב שרון" על הולך רגל שנפגע מרכב במחלף "אולגה" בנתיב לצפון. חובשים ופרמדיקים של מד"א מעניקים במקום טיפול רפואי ומבצעים פעולות החייאה על צעיר בשנות ה-20 לחייו. עידכון בהמשך. נדב 052-4209988 הודעה 1
30/10/2014
 
כניסת חברים
ת.ז   
סיסמה   
שכחת סיסמה?
התנדבות    |    ידידי מד"א    |    תרומת דם טבורי    |    איתור קרובים    |    אמבולנס המשאלות    |    מכרזים    |    דרושים    |    צור קשר
101 
אודות מד"א 
תנועת הצל"א 
פרוייקטים 
מדאונליין 
ארכיון 
תשלומים 
דף הבית > פרוייקטים > המסוקים של מד"א

המסוקים של מד"א - פינוי בהיטס

"כשהאחים רייט רק חלמו לטוס כולם חשבו שהם צריכים אשפוז אבל כשחזרו מהאוויר מיד התחילו הצופים לשיר תנו צ'אנס לחלום...תנו קצת אמונה..." במילות השיר שכתב קובי לוריא, ללהקת חיל האוויר, פתחה המנחה אתי ונטורה, את טקס קורס פראמדיקים מוטסים הראשון במד"א. שיר שמבטא אולי יותר מכל את חזונו של מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, לחדש את חלום המסוקים במד"א ולהוציא אותו לפועל בפרק זמן קצר. החלום, שנולד במד"א עוד בשנות ה-70, אך לא התגשם, לאחר שאגודת ידידים מחו"ל תרמה לארגון מסוק קל מסוג "אלואט", והמסוק הועבר לאחר כבוד לחיל האוויר והצטרף שם לטייסת מסוקי ה"אלואט".

כל הדוברים בטקס ציינו בדבריהם את מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, כמי שיזם, קידם ודחף את הפרויקט והצליח להוכיח שוב שחלומות, רצונות ומשאלות ניתן להפוך למציאות גם שהם צריכים להתבצע באוויר, בין שמים וארץ.

בטקס מכובד ומרגש שהתקיים במרכז מד"א שבתל אביב חולקו תעודות, סמל היחידה ותשורות למסיימי הקורס הראשון של הפראמדיקים המוטסים. הטקס התקיים בהשתתפות: יו"ר ועה"פ, ד"ר נעם יפרח, מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, נציגי חברת "להק" אלן בלטנר ושרון שילה, אנשי מטה, מנהלי אזורים, מדריכי הקורס, חניכי הקורס ובני משפחותיהם.

מגן צביקה בנדיק, מנהל אגף ארגון ומינהל, שעשה את שירותו הצבאי בחיל האוויר וכבר ראה בימי חייו הרבה מסוקים עולים לשמים, לא היה יכול להסתיר את התרגשותו הרבה מהחוויה שעבר במנחת "אסף הרופא", שם צפה באימון החניכים: "התרגשתי, לא בגלל שראיתי המראות ונחיתות של מסוק ממרחק קצר - חוויה שעברתי בעת שירותי בחיל האוויר - אלא התרגשתי לראות שחלום הופך למציאות, בדמות פראמדיקים של מד"א בסרבלים כתומים מעלים אלונקה למסוק וממריאים בדרך להצלת חיים". בנדיק בירך את חניכי הקורס ואיחל להם בהצלחה: "הצלחת השירות, הצלחתכם והצלחת כולנו".

בתום דבריו הוקרנה מצגת שהפיק אסי דיבלנסקי והציגה את כל אחד ממדריכי ומשתתפי הקורס, והעבירה את ההווי על רקע שירו של מאיר אריאל "טרמינל לומינלט".

מגן ד"ר צבי פייגנברג, מנהל אגף הרפואה, בירך את החניכים והודה לצוות המדריכים. ד"ר פייגנברג עמד על הקשר המקצועי שבין הפעלת השירות המוסק לבין הצמתים ההיסטוריים בתולדות הארגון, שהיוו מפנה ושידרגו את רמת הטיפול של הארגון לתושבי מדינת ישראל ואמר "הפעלת השירות הרפואי המוסק מהווה המשך ישיר ומתבקש לצמתים המקצועיים של הארגון- סיום הקורס הראשון של הפראמדיקים בשנת 1980 ופתיחת האט"ן הראשון בכרמיאל שמופעל על ידי פראמדיקים". ד"ר פייגנברג הזכיר לפראמדיקים כי המסוק אינו אט"ן והם נדרשים ליכולות אישיות ומיומניות מקצועיות גבוהות במיוחד "המסוק אינו אט"ן ותצטרכו לקבל החלטות גורליות בתנאי לחץ ובסביבת עבודה קשה ופחות מוכרת", אמר ד"ר פייגנברג.

תמ"ג עוזר לייפר, יו"ר ארגון העובדים ציין, כי מדובר ברגע היסטורי לארגון ולעובדיו, ושוב ניתן לראות כי ניתן להפוך חזון למציאות, כשהנהלת מד"א והעובדים מאוחדים למען מטרה משותפת נעלה וחשובה, חיבור המאפשר להתגבר על כל הקשיים והמכשולים הניצבים בדרך "התחלנו בפרויקט בתי הספר שהוכח היום כהצלחה גדולה, ואנו ממשיכים בפרויקט השירות הרפואי המוטס ונמשיך בפרויקטים משותפים, כדי לקדם ולהאדיר את שם מד"א ביבשה ובאוויר".

מג"מ משה וקנין, סגן מנהל מחוז דרום, שליווה את הפרויקט עוד כשהיה רק בגדר משאלה, פתח את דבריו בציטוט מספר תהילים (קי"ח כד) "זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו" והקהל אומר אחריו "אמן" "ביום הזה יש לשמוח, יום שבו הסתיים אחד הפרוייקטים המורכבים שמהווה את אחד מרגעי השיא בתולדות מד"א ומדינת ישראל והבנת המשמעות של יום זה היא שמד"א לאחר שנגע בשמים יכול לגעת גם בכוכבים" אמר מושון והזמין את מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, לקבל מגן מהחניכים כאות הוקרה והערכה.

מז"פ וויסאם זועבי, נציג החניכים, הודה בשמם לצוות מדריכי הקורס שעמד לרשות החניכים ימים כלילות, דאג לכל מחסורם והעשיר אותם בידע מקצועי. זועבי לא שכח בדבריו את אסי דיבלנסקי, שדאג גם ללבוש של הפראמדיקים המוטסים. זועבי, העובד כפראמדיק באזור גלבוע, סיפר למשתתפים שעוד כשהיה בהנהלת האזור, הוא שמע לא אחת מהמנכ"ל, שעל העובדים לא לשכוח שהם נותני שירותים לאזרחי מדינת ישראל והמשפט מקבל משנה תוקף עם הכנסת שירות המסוקים. בסיום דבריו הוא הזמין את מג"מ משה וקנין, לקבלת שי צנוע, כהבעת תודה מכל חניכי הקורס.

יו"ר ועה"פ, ד"ר נעם יפרח, בירך את המשתתפים ואת נציגי חברת "להק" ואמר שהוא צופה שבעתיד הלא רחוק המסוק - שייהנה מהחסינות של הצל"א - יוכל לחצות מדינות וייתן מענה גם למדינות ערב השכנות.

רמ"ג אלי בין, מנכ"ל מד"א, הודה לשותפים, לנציגי פרויקט חברת "להק" ובמיוחד לאלן בלטנר, שהשקיע בפרויקט מהונו האישי למען העם בישראל. ליו"ר ועה"פ, ד"ר נעם יפרח, למדריכי הקורס:  מג"מ ד"ר דפנה גבעתי, מג"מ משה וקנין, מג"מ רמי מילר, סג"מ ראובן דיכטר, מג"ר בני חכימיאן ולבוגרי הקורס. "על פי ההסכם, המסוק הוא בבעלות בלעדית של חברת "להק" אבל אנו רואים במסוק שהוטבע עליו לוגו מד"א, שהוא גם שלנו" אמר המנכ"ל ופנה לחניכי הקורס העומדים להפעיל את השירות: "מאחורי היישום המוצלח של הפרויקט עומדים אנשים טובים ורבים והחל מעכשיו המשך ההצלחה מופקד בידכם. אתם נדרשים למקסימום מקצועיות ולא פחות אדיבות, כדי שנוסיף ונעניק את השירות הטוב, המהיר, היעיל והמקצועי שאזרחי ישראל מורגלים לקבל מאיתנו". הפעלת המסוקים היא עוד נדבך בשדרוג השירות ואיכותו, בכל תחומי הפעילות של מד"א למען הציבור הרחב וזה חלק מהפעילות האסטרטגית של מד"א ביבשה, באוויר ובים. "בנובמבר השנה אנו כבר באוויר. בשנה הבאה, בחודש יוני, אנו נחלץ טובעים מהים עם יחידת "מד"א ים", אבל השמים וים התיכון כבר אינם הגבול עבורנו, אלא האוקיאנוסים שאותם נכבוש כאשר בכל טיסות אל-על, כולל טיסות טרנסאטלנטיות ליבשות רחוקות, יהיו פראמדיקים של מד"א כאבטחה רפואית" סיכם המנכ"ל את דבריו.  

 

עוד בכתבה- מסוק שני במד"א

מסוקי האמבולנס צפויים לבצע מדי שנה כ- 1,200 פינויים של נפגעי תאונות דרכים, תאונות עבודה ותאונות אישיות

 

מגן דוד אדום בישראל, בשיתוף עם חברת "להק תעופה", השיק בימים אלה מסוק שני לפינוי נפגעים, שהוצב באזור התעשייה בבית שמש וייתן שירות למרכז הארץ ויפנה בעיקר להדסה עין-כרם, לסורוקה ולבתי חולים במרכז הארץ. המסוק שיכסה את אזור המרכז וירושלים מצטרף למסוק שכבר פועל בצפון הארץ מ-5.11.07 ובסיסו מנחת ביה"ח פוריה שבטבריה. הניסיון בשילוב מסוק כחלק ממערך הפינוי של מד"א עלה יפה עד כה, והמסוק הראשון כבר לקח חלק בכ-50 אירועים מהם פינה נפגעים לבתי החולים. 90% מהנפגעים שפונו על ידי המסוק היו נפגעי טראומה, רובם פונו למרכז הטראומה בבית החולים רמב"ם שבחיפה.

 

מדובר בשלב נוסף במיזם של מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, לכסות את כל שטחי הארץ בפינוי בהיטס. בעוד כחודשיים, צפוי להגיע מסוק שלישי שיוצב בירוחם, וייתן מענה גם לפינוי נפגעים באזור הדרום.

 

במנחת של המרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), התקיים תרגיל סימולציה של נחיתה ופינוי אשר בעתיד יהווה אחד מששת המרכזים הרפואיים בארץ לפינוי מוטס של פצועים וחולים על ידי מד"א.  מטרת התרגיל הייתה לבחון את יכולת הנחיתה של המסוק על המגדל, ולתרגל את נהלי הבטיחות והעברת הנפגע לידי צוות בית החולים. הצלחת הסימולציה מאפשרת לוודא שיש למסוק את היכולת לנחות בעוד מרכז טראומה במרכז הארץ. התרגיל עבר בהצלחה מלאה. המסוק המריא ונחת מספר פעמים, ביצע סימולציה מלאה של נחיתה והעברת פצוע על ידי הפרמדיקים של מגן דוד אדום לידי צוות בית החולים ועד לחדר הטראומה.

פרויקט טיפול נמרץ בהיטס, שעבר גלגולים רבים עד שיצא לפועל סוף סוף הודות למאמציו הבלתי נלאים של מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, מהווה עליית מדרגה משמעותית בזמינות השירות הרפואי שמגן דוד אדום בישראל מעניק לציבור הרחב. השירות המוטס מאפשר הגעה מהירה ופינוי מהיר יותר של נפגעי טראומה מתאונות ואירועים שונים ועקב כך גם מציל חיי אדם וגם חוסך מאות אלפי שקלים לצבא, אשר עד עתה נאלץ לשגר לפינויים אוויריים מסוקים צהליים.

 

מטרת המסוקים הינה פינוי פצועים והעברת חולים, והם מותאמים למטרה זו. לכל מסוק פינוי מצווות צוות קבוע של טייס ושני פראמדיקים שעברו הכשרה ייעודית במד"א. בימים אלה מתקיים קורס שני להכשרת "פרמדיקים מוטסים" לקראת קליטת מסוקים נוספים בעתיד הקרוב, ופריסתם בכל רחבי הארץ.

 

מסוק מד"א שהוצב מאז תחילת שבוע שעבר במנחת ביה"ח פוריה שבטבריה הוזנק מאז סוף השבוע לפנות פצועים וחולים. המסוק פינה לביה"ח רמב"ם שני פצועים אנוש משתי תאונת דרכים שונות ובהזדמנות אחרת גם חולה שנזקק לניתוח דחוף.

המסוק הוזנק תחילה לתאונה שהתרחשה בכביש 854, בין תפן ללפידות שבגליל המערבי ובה נפצעו שבעה בני אדם. אשה שנפצעה באורח אנוש בתאונה פונתה במסוק של מד"א לבית החולים רמב"ם בחיפה ושני פצועים שמצבם הוגדר בינוני וארבעה פצועים קל פונו על ידי צוותי מד"א אשר לבית החולים בנהריה. כעבור כחצי יממה הוזנק המסוק שוב כדי להעביר ילד בן חמש שנפצע אנושות לביה"ח רמב"ם. הילד נפצע מפגיעת מכונית ליד כלא שיטה שבעמק בית שאן בשעה שהוא ואימו חצו את כביש עפולה בית שאן.

ביום ראשון בבוקר (11.11)העביר המסוק חולה מביה"ח פוריה לביה"ח רמב"ם כשהוא סובל מקרע בעורק הבטני הראשי ונשקפת סכנה לחייו.

הגעתו של המסוק למקום תאונה או להעברת חולה לבית החולים רמב"ם בחיפה לוקחת זמן קצר ביותר מהגע שהוא מוזנק, דבר המקצר באופן משמעותי את הזמנים שנדרשו בעבר להעברת פצוע או חולה שנשקפה סכנה לחייהם למרכז רפואי המשמש כמרכז טראומה והוא מרוחק ממקום האירוע.

ביום שני, 13.11, בשעה 06:41 התהפך נגמ"ש בצומת בית צידה - כביש 92 - ליד גמלא. במקביל להזנקת צוותים של הצבא, הוזנק גם מסוק מד"א, שהגיע לאתר ראשון מפאת קרבתו למקום התאונה. צוות המסוק קבע מוות במקום לחייל אחד ופינה את השני במצב קל.

 

 

 

  

מגן דוד אדום פתח היום (5.11) לראשונה בישראל בפיילוט של מיזם חדשני "טיפול נמרץ בהיטס". המסוק הראשון הוצב במנחת ביה"ח פוריה, שיהיה ביה"ח הראשון בישראל ובו מסוק. 

 

יוזם הפרויקט

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, שם לו למטרה לחדש את חלום המסוקים במד"א,כבר עם היכנסו לתפקיד, לקדם אותו ולהוציא אותו אל הפועל. עוד בתחילת שנות ה-70 היה ניסיון להפעיל מסוקים במד"א, לאחר שאגודת ידידי בצרפת תרמה לארגון מסוק קל מסוג "אלואט". בשל עלויות התפעול והתחזוקה הגבוהות שלו, הוא הועבר לאחר כבוד לחיל האוויר והצטרף לטייסת מסוקי "האלואט". בשנים האחרונות נעשו שוב כמה ניסיונות לממש את החלום הזה, אך הם כשלו בגלל העלות - כמה מיליוני שקלים בשנה. עם כניסתו של המנכ"ל לתפקיד, עלה המיזם מחדש עם משקיעים אמריקאיים, אשר רכשו את המסוק ומתפעלים אותו. המסוק מותאם למטרות פינוי נפגעים והטסת חולים בלבד.

מקור הרעיון

במקרים רבים של תאונות דרכים באזורים המרוחקים מבתי חולים מרכזיים, או פציעה כתוצאה מנפילה ממצוק, נאלצים צוותי מד"א להזעיק לסיוע מסוק של חיל האוויר, שעלות הזנקתו עולה לצבא עשרות אלפי שקלים. עקב זאת, הוחלט לאמץ בישראל יוזמה שקיימת במדינות שונות בעולם - שימוש בשירותים רפואיים אוויריים אזרחיים. במדינות רבות בעולם. הפך הפינוי האווירי לסטנדרט המקובל לפינוי חולים ונפגעים. במדינות כמו גרמניה, אוסטריה, צרפת, איטליה, אוסטרליה, הולנד ועוד רבות אחרות, המדינה משתתפת במימון חלקי של הפינוי האווירי ואף תומכת בשירות מבחינת חקיקה.

מטרות הפרויקט

פינוי פצועים בהיטס נועד להציל חיים על ידי קיצור זמן התגובה של הצוות הרפואי והגעתו אל מקום האירוע, וקיצור זמן ההגעה עם הפצוע לבית החולים. יתרונו של המסוק על כלי רכב גלגליים, הוא האפשרות לטוס ישירות ובמהירות גבוהה ולחצות את הכבישים עם עומסי התנועה הכבדים. כמו כן, המסוק יכול הגיע למקומות נידחים שהניגשות אליהם עם רכב היא בלתי אפשרית. שימוש נכון בפינוי אווירי, מקטין את זמן שהיית פצוע - קשה או אנוש - בשטח ובמהלך הפינוי מחוץ לביה"ח, וכך גם עולים סיכוי ההצלחה להציל את חייו וגם זמן האשפוז שלו מתקצר מאד, מה שמקטין באופן משמעותי את מספר הפצועים שנפטרים מאוחר יותר וחוסך למדינה עשרות מילוני שקלים. הייחוד במיזם החדש, הוא בזמינות השירות עבור אזרחי המדינה וברמת הטיפול הגבוהה אשר מושגת באמצעות פראמדיקים ותיקים ומיומנים של מד"א, שצברו ניסיון רב ועברו הכשרה ייעודית ארוכה וכן בציוד רפואי ייחודי וזיווד המסוק בציוד חדשני ומיוחד. המסוקים ערוכים ומוכנים להיות מוזנקים לאירועים על ידי תורני המוקד של מד"א, בהתרעה של דקות ספורות בלבד וכך מובטחת הגעה מהירה אל הנפגע והבאתו באופן המהיר ביותר לבית החולים.

צפו בסרט פינוי בהיטס, סכנין 5.12.07 

 

 

 


באדיבות ערוץ 10


למסוקים ישנן מטרות נוספות: ויסות שניוני של פצועים מאירוע רב נפגעים בין בתי החולים, העברות בין בתי חולים, מתן מענה לחולים הזקוקים להגיע למרכז רפואי ייעודי ומרכזי טראומה ועוד. המסוקים שבהם ייעשה שימוש אינם מסוקים רגילים, אלא מסוקים המותאמים במיוחד למטרות אלו שישמשו אך ורק למשימות רפואיות.

 

עוד בכתבה: חתימה על הסכם המסוקים

מד”א ביבשה ובאוויר לראשונה: מד”א יפעיל מסוקים לחילוץ ופינוי אזרחים

בנוסף לעשרות האמבולנסים והנט"נים של מד"א העושים את דרכם מדי יום בכבישי הארץ ומפנים פצועים וחולים לבתי החולים, יחוגו בשמי ישראל גם שני מסוקים בצבעי אדום-לבן ובתוכם פאראמדיקים של מד"א. כבר בתחילת שנות ה-70 היה ניסיון להפעיל מסוקים במד"א לאחר שאגודת ידידים מחו"ל תרמה לארגון מסוק קל מסוג "אלואט". בשל עלויות התפעול והתחזוקה הגבוהות שלו הוא הועבר לחיל האוויר והצטרף שם לטייסת מסוקי "האלואט".

מנכ"ל מד"א, רב מגן אלי בין, עם היכנסו לתפקיד המנכ"ל שם לו למטרה לחדש את חלום המסוקים במד"א ולקדם אותו באופן נמרץ ובנחישות "הפעלת המסוקים זה עוד נדבך חשוב בשיפור השירות וקיצור זמני התגובה של מד"א לאירועים ופינוי הפצועים לבתי החולים, במיוחד באזורי הפריפריה המרוחקים מבתי החולים שבמרכזים העירוניים, ששם יש כבישים מהירים וארוכים, חלקם בלי גדרות הפרדה בין הנתיבים, והתאונות המתרחשות באותם הכבישים מסתיימות בדרך כלל בתוצאות קשות. הפעלת המסוקים יעלה באופן משמעותי את אחוזי ההצלחה בהצלת חיים" אמר בין והוסיף "כיום אין גוף אחר מלבד חיל האוויר שיכול לספק מענה לצורך זה, ובעיקר בתקופת החגים שאזרחי המדינה יוצאים בהמוניהם לטייל בערוצי הנחלים והמבקשים לכבוש לעצמם עוד יעד והנקלעים לעיתים למצוקה או שנפצעים במהלך הטיול".

 

לאחר דיונים ארוכים ומורכבים שארכו מספר חודשים נחתם הסכם בין הנהלת מד"א לנציג חברת "להק" ובתקופה הקרובה יצטרפו למסוקי צה"ל, המשטרה והמסוקים הפרטיים החגים בשמי הארץ שני מסוקים עם סמלי מגן דוד אדום. עד היום עומד בנטל הפינוי והחילוץ של אזרחים פצועים מתאונות דרכים ומפיגועים חיל האוויר. גורמים בחיל האוויר הביעו לא פעם בעבר את דעתם בנושא ואמרו, כי אין זה מתפקיד הצבא לפנות אזרחים מזירות אירוע ומטרת הקמת יחידת החילוץ היא פינוי לוחמים וצוותי אוויר מעבר לקווי האויב.

על פי עיקרי ההסכם חברת "להק" תרכוש את המסוקים, תקלוט ותעסיק את הטייסים ותדאג לתחזוקתם השוטפת, ומד"א יספק את הפראמדיקים ושירותי המוקד. כבר בימים אלה, יעברו הפראמדיקים, שהם יוצאי יחידת החילוץ של חיל האוויר שצברו שעות טיסה ארוכות וניסיון רב בחילוץ ובפינוי, הכשרה ייעודית נוספת להכרת המסוק ולרענון הפינוי המוסק הדורש מימוניות מקצועיות ייחודיות, וכן בהפעלת הציוד והמכשור הרפואי, המתקדם מסוגו בעולם שיותקן במסוקים.

   
לראש הדף
 
שלח לחבר
גירסה להדפסה
פורטל מגן דוד אדום   |   מפת האתר   |   פניות הציבור   |   פניות מתנדבים   |   קישורים   |   נתוני פעילות